V petek, 14. februarja, smo na Ministrstvo za pravosodje naslovili komentar Predloga Zakona o obravnavanju mladoletnikov zaradi kaznivih dejanj, ki smo ga na Zvezi Anita Ogulin pripravili v sodelovanju z našimi terapevti, ki se vsakodnevno srečujejo z mladostniki z vedenjskimi in drugimi težavami. Poslan dopis delimo tudi tukaj.
Spoštovani,
na spletni strani Ministrstva za pravosodje je bil dne 8. 1. 2025 objavljen Predlog Zakona o obravnavanju mladoletnikov zaradi kaznivih dejanj. Zveza Anita Ogulin in ZPM v postavljenem roku v zvezi z navedenim predlogom v nadaljevanju podaja svoj komentar.
Predlog Zakona o obravnavanju mladoletnikov zaradi kaznivih dejanj se v veliki meri posveča celovitemu strokovnemu obravnavanju mladostnikov. Zveza Anita Ogulin in ZPM se v veliki meri pri svojem delovanju, še zlasti pa pri psihološki obravnavi mladostnikov, srečuje z mladostniki z vedenjskimi in drugimi težavami, zaradi česar podajamo predlog, da se v zakon vključi program individualne in družinske obravnave mladostnikov.
Pri otrocih, ki se v družbenem okolju odzivajo impulzivno in se ne morejo umiriti, bi bilo smiselno delati s celotnim družinskim sistemom, da se izkoreninijo negativne sistemske vloge posameznika. Poglavitni cilj dela po programu, ki ga predlagamo je, da se posameznika vključuje v družinsko okolje in se mu pomaga znotraj tega okolja zaživeti na umirjen konstruktiven način. Izkušnje, ki bi jih udeleženci v procesu skupinskega družinskega dela pridobili, spodbujajo k reševanju negativnih sistemskih konstruktov. Pomembna naloga znotraj procesa je spodbujanje interakcij med starši in otroki. Sistemska dinamika, ki bi jo izvajali, nudi podporo ranljivemu posamezniku.
Sistemski proces dela s starši mladostnikov s težavami v odraščanju omogoča hitrejše pridobivanje novih znanj in izkušenj pri vzgoji, skrbnika pripelje do uvida v odnosno dinamiko z mladostnikom, s poudarkom na lastni participaciji, čustveni opori, širitvi neformalne podporne mreže, usposabljanju za konstruktivno reševanje problemov, ventiliranju negativnih čustev, pomoči pri razreševanju lastnih stisk, spremembi lastnih vzorcev vedenja in reagiranja, s pomočjo terapevta in vključenih se išče možne poti in nove, drugačne načine ravnanja. Osnovno vodilo je čim večja učinkovitost pri pomoči in delu z mladostniki in njihovimi družinami.
S programom bi pomagali posamezniku in družini do boljšega funkcioniranja, razreševali simptomatiko in mladostnikom ter staršem pomagali, k bolj funkcionalnemu in družbeno sprejemljivemu obnašanju.
V primeru, da bi vas zanimali bolj konkretni predlogi, na kakšen način tak program oblikovati, smo vam z veseljem na voljo.
S spoštovanjem,
Zveza Anita Ogulin in ZPM
Ljubljana, 14. 2. 2025