Volja vselej najde pot
HUMANITARNA POMOČ
vloga
KONTAKT
tel: 08 205 70 16, 040 176 102
Kaj je Volja vselej najde pot?
Volja vselej najde pot je s strani Socialne zbornice Slovenije verificiran socialnovarstveni program, ki ga izvajamo pod okriljem vseslovenskega humanitarnega programa Veriga dobrih ljudi. Namenjen je humanitarni pomoči družinam, ki živijo na območju Mestne občine Ljubljana in poteka od leta 2010. Namen programa je družinam v trenutni ali dolgotrajni stiski ponuditi takojšnjo celostno pomoč in podporo.
Program je bil oblikovan kot odgovor na naraščajoče in kompleksnejše stiske družin, ki so se zaradi življenjskih okoliščin znašle v primežu revščine. Od leta 2010 se je revščina v Sloveniji še poglobila, vse več družin pa se zaradi dolgotrajne stiske sooča tudi s pojavom različnih obolenj, porušenimi družinskimi odnosi, ter ogroženim preživetjem in varnostjo otrok. Za ponovno vzpostavitev zdravih življenjskih okoliščin potrebujejo podporo in pomoč na različnih področjih.
Kako pomagamo?
V okviru programa Volja vselej najde pot nudimo strokovno vodenje in podporo pri reševanju lastnih stisk. Družino spremlja strokovni sodelavec iz programa, ki skupaj z njimi izdela akcijski načrt za reševanje njihove situacije, opravlja mesečne razgovore ter po potrebi izvede tudi ogled na domu.
Za pomoč lahko zaprosijo vse družine, ki so se znašle v stiski, bodisi zaradi izgube zaposlitve, nezmožnosti kritja nastalih dolgov ali sprotnih stroškov ter nastanka izrednih okoliščin, kot je razpad družine ali bolezen ali smrt v družini.
Družine so upravičene do pomoči le z izpolnitvijo pristopnega obrazca, ki ga mora potrditi tudi strokovna služba (Center za socialno delo, šolska ali vrtčevska svetovalna služba) ter oddano ustrezno dokumentacijo, ki zadostuje pogojem za vključitev. Pristopni obrazec in pogoje za vključitev najdete na vrhu strani.
VKLJUČITEV V PROGRAM
Z vsako družino ob vključitvi v program opravimo individualni uvodni razgovor, tekom katerega se jim da prostor, da s strokovnim delavcem podelijo svojo zgodbo in stisko. Predstavimo jim različne oblike pomoči, ki jih ponujamo in skupaj z njimi dogovorimo individualni načrt ter postavimo cilje, ki pripomorejo k hitrejšemu in učinkovitejšemu reševanju njihove stiske.
Pri vključenih družinah preko rednih mesečnih razgovorov spremljamo doseganje ciljev sprejetih v individualnem načrtu.
Ponujene aktivnosti
Člani družin imajo možnost vključitve v naslednje aktivnosti:
- Svetovanje in informiranje: uporabnikom smo ves čas na voljo preko telefona in e-maila. V času med razgovori na ta način ohranjamo stik z družinami in sproti rešujemo morebitne dileme.
- Materialna pomoč: vsaka družina enkrat mesečno prejme bogat paket prehrane, higienskih pripomočkov in drugih potrebščin za gospodinjstvo (npr. detergent za pranje oblačil, čistila ipd.), po potrebi, pa lahko v našem skladišču prejmejo tudi oblačila, obutev, igrače in šolske potrebščine.
- Finančna pomoč: finančna komisija obravnava prošnje družin in jim na podlagi njihovih potreb dodeli sredstva za plačilo nujnih življenjskih stroškov, kot so: obratovalni stroški (elektrika, vodovod, snaga), najemnine, varščine, zdravstveno zavarovanje, šolske potrebščine in pripomočki, zdravstveni pripomočki ipd. Odobrena sredstva imajo na voljo v svojem skladu na računu ZPM, ki ga nadzira strokovni delavec, ter nam pošiljajo položnice za namen, ki je bil dogovorjen.
- Finančno svetovanje: z vsako družino, ki vloži prošnjo na finančno komisijo, se opravi tudi finančno svetovanje. Narediti morajo finančni načrt v katerem zabeležijo vse prihodke in odhodke družine in morebitne dolgove. Skupaj s strokovnim delavcem nato pregledajo trenutno finančno stanje družine in naredijo načrt reševanja finančne stiske. Naučimo jih razpolagati z družinskim proračunom, da ne zabredejo še globje, ter jim obrazložimo kako se lotiti reševanja dolgov (obročno odplačevanje, odpis ipd.).
- Terensko delo: kadar presodimo, da je to potrebno, opravimo tudi terenski obisk družine. Na ta način dobimo širši vpogled v njihovo stisko in jim omogočimo bolj primerno obravnavo. Velikokrat se izkaže, da družine živijo v veliko večji stiski kot je bilo sprva ocenjeno, a si zaradi sramu tega niso upale izpostaviti.
- Terapevtska obravnava: v primeru, da uporabniki doživljajo duševne stiske, jih vključimo v terapevtsko obravnavo. Z enim od naših terapevtov opravijo cikel 12 terapij, preko katerih krepijo svoje duševno zdravje. Če je potrebno, lahko cikel večkrat ponovijo.
- Brezplačna pravna pomoč: naša pravnica je na voljo vsem uporabnikom programa. Pomaga jim pri reševanju pravnih zadreg, razumevanju uradne dokumentacije in izpolnjevanju različnih vlog.
- Delavnice Znajdi se!: za uporabnike imamo na voljo tudi sklop delavnic, preko katerih lahko pridobijo uporabno znanje s področja upravljanja gospodinjstva in osebne higiene, vzgoje, duševnega zdravja, upravljanja financ, funkcionalne in digitalne pismenosti.
- Brezplačne prostočasne aktivnosti: družinam omogočamo vključevanje različne prostočasne aktivnosti in dogodke, ki so namenjeni kvalitetnemu preživljanju prostega časa, širjenju socialnega kroga ter razbremenitvi oz. sprostitvi.
Družine le z vključitvijo v program dobijo možnost vključevanja v aktivnosti programa Volja vselej najde pot, ki so namenjene pomoči pri reševanju situacije ter povezovanju. Aktivnosti potekajo v sodelovanju s strokovno usposobljenimi sodelavci z izkušnjami na področju otroške, mladinske in družinske problematike ter s področja socialne varnosti.
Vse aktivnosti so organizirane z namenom krepitve ključnih elementov, ki vplivajo na reševanje nastale situacije. Družine z aktivnim sodelovanjem v programih pridobijo nova znanja ali svoje znanje nadgradijo, s tem pa tlakujejo pot za lepšo prihodnost.