Splošne informacije in pravila v zvezi s tabori in letovanji
- Letovanja ZPM Lj. Moste-Polje organiziramo že 70 let, v zadnjih letih pa smo število destinacij, letovanj in taborov še povečali. Program osnujemo za otroke v okvirni starosti od 6 do 14 let, ter se nato prilagodimo skupini. Primerno je tudi za otroke, ki se na tabor / letovanje odpravljajo prvič in brez poznane družbe. Že takoj po odhodu poskrbimo za spoznavanje, dobro počutje in za vpetost prav vseh udeležencev v skupino.
2. Spremljevalci skupine so naši vzgojitelji, ki spremljajo otroke in mladostnike tudi na drugih programih – tekom leta se izobražujejo na seminarjih, so skrbno izbrani, odgovorni in strpni. Na okoli 10 otrok imamo v spremstvu enega spremljevalca. Vsak spremljevalec podpiše tudi Protokol o zaščiti otrok ZPM MP in Kodeks ravnanja za zaščito otrok, kateri ga obvezuje k primernemu obravnavanju otrok (prepoved psihičnega in fizičnega nasilja, zaščita integritete otroka in druga določila, ki jih lahko sami preberete v kodeksu v priponki). Spremljevalec je odgovoren za varnost otroka v njegovi skupini v času poteka tabora/letovanja.
3. Starš udeleženca in otrok se obvezujeta k spoštovanjumnenja strokovnega spremstva o primernemu postavljanja meja skupini ali posamezniku ob morebitnemu neupoštevanju pravil in dogovorov. Tako kot spremljevalec, ki je podpisal kodeks o zaščiti otrok, se s podpisom te izjave tudi strarš v imenu udeleženca obvezuje, da udeleženec ne bo izvajal psihičnega in fizičnega nasilja nad spremljevalci, nad drugimi udeleženci in nad osebjem; da se bo obnašal spoštljivo brez žaljenja, zmerjanja in kletvic. Kršitev lahko pomeni zaključek letovanja/tabora.
4. V vseh naših programih pa ne glede na starost otrok velja pravilo prepovedi uživanja alkoholain tobačnih izdelkov (cigarete, fuge, vejpi…).
5. Od udeleženca se pričakuje tudi zrelost, primerna za njegovo starost (da udeleženec sam poskrbi za svoje osebne predmete, ne moči več postelje, zna sam poskrbeti za svojo higieno, se zna obleči, starejši od 10 let znajo tudi sami reševati konflikte in poskrbeti za svojo žepnino).
6. Nastanitve so zelo različne, v otrokom primernemu počitniškemu domu ali kampu. Odvisno od destinacije.
7. Obroki so običajno urejeni v nastanitvi, in so za pravočasnost odgovorni udeleženci sami. Udeležba na obrokih je obvezna. Morebitne diete morajo biti javljene v naprej. V počitniškemu domu je kuhinja prilagojena okusu in nutricionističnim potrebam otrok. Od udeleženca se pričakuje, da je navajen na osnovno raznoliko prehrano. Če otrok česa ne mara, se ga v prehranjevanje ne sili in se mu ponudi kruh in namaz. Če otrok izpusti več kot en obrok, se z otrokom spremljevalec ali medicinsko spremstvo pogovori. Poskušajo najti razlog težave in se nato skupaj odločijo ali se posvetujejo s starši, oziroma ali lahko kuhinja ponudi kaj, kar bo otroku všeč. Če rešitev ni mogoča, mora starš priti po otroka.
8. Dnevni program je vedno zelo poln, pri njem sodelujejo vsi udeleženci in spremljevalci – po bujenju sledi urejanje sebe in okolice, nato sledi zajtrk, dopoldanski program, kosilo, po kosilu čas za počitek in mirne dejavnosti, popoldanska malica in popoldanske skupinske aktivnosti, sledi večerja, ter kratka pavza ter večerni program. Po zaključku pa čas za higieno, ter pogovori ali branje pravljic po sobah. Čas za spanje je prilagojen starostni skupini. Na noč je predvidenih od 8 – 10h spanja.
9. Varnost je vselej na prvemu mestu. Mobiteli so dovoljeni 30min na dan, v enakemu terminu, ki je na voljo za klice staršev tudi na stacionarni telefon. Namenjeni so klicem staršem in ne družabnim omrežjem. Če otrok nima telefona, se iz domskega telefona ne kliče domov, razen, če bi bilo to potrebno zaradi zdravstvenih ali vzgojnih razlogov. V temu primeru starše pokliče pedagoški vodja ali medicinsko spremstvo. Udeležence se spodbuja v samostojnost pri raziskovanju okolice ter tkanju primernih medvrstniških odnosov.
10. Ko je skupina v nastanitvi, samostojni izhodi niso dovoljeni.
11. Program se lahko spremeni v primeru višje sile na katero nimamo vpliva (npr. urnik odprtja znamenitosti ali vreme). V program lahko na naše stroške tudi dodamo kakšno vstopnino za znamenitost, če se nam zdi to izvedljivo in primerno.
12. Tekom programa se prilagajamo željam in zmožnostim skupine. Pričakuje pa se nekaj fizične pripravljenosti, da lahko otrok aktivno sodeluje v predvidenemu programu, in primerno garderobo (športno obutev in oblačila), ki mu to omogoča.
13. Za mirne noči staršev s čim manj skrbi glede počutja otrok, se vedno bolj trudimo in se javljamo, kar se da ažurno s fotografijami, katere objavimo v albumu, povezavo na album se prvi dan tabora posreduje staršem. Časovni okvir objav je odvisen od časa pedagoškega vodje in tudi od hitrosti internetnih povezav.
14. Vse informacije in podrobnejši program ter ekipo spremljevalcem vam predstavimo na sestanku s starši, ki pa je običajno tik pred odhodom.