Vsako leto drugi teden v februarju obeležujemo dan varne rabe interneta. Letos, 11. februarja 2025, je ta namenjen opozarjanju na tveganja, ki jih zlasti za mladostnike in starejše prinaša umetna inteligenca (ali UI).
Orodja umetne inteligence so se v zadnjih 2 letih zelo razvila in popularizirala, s sabo pa so prinesla tudi nove izzive in tveganja. Da bosta naša raba spleta in vse pogostejših orodij umetne inteligence varna, je zelo pomembno, da se zavedamo nevarnosti in se znamo pred njimi zaščititi.
Tukaj je nekaj opozoril in nasvetov, ki jih je pripravil Safe.si, točka osveščanja o varni rabi interneta in mobilnih naprav za otroke, najstnike, starše in učitelje.
Zavedajmo se, da UI lahko posreduje zastarele, napačne ali izmišljene informacije, zato je treba te informacije vedno preveriti pri zanesljivih virih.
UI lahko skozi pogovor zbira osebne podatke, zato z njo ne delite svojih osebnih podatkov in zaupnih informacij.
UI lahko simulira človeškost in odgovore pripravi tako, da imitirajo čustva. Enega od tveganj zato predstavljajo klepetalniki, ki zlasti mladostnike zlahka zavedejo v prepričanje, da se pogovarjajo s pravo osebo. Prav tako se otroci in mladostniki lahko preveč navežejo na UI, kar vpliva na njihovo čustvovanje in razvoj.
Z orodji umetne inteligence lahko ponarejamo fotografije in video posnetke ter ustvarjamo neresnične posnetke. Točka za prijavo posnetkov spolnih zlorab otrok na internetu Spletno oko kot velik izziv izpostavlja ravno predelavo posnetkov s spolno vsebino oz. na t. i. deepnude.
Več informacij in nasvetov o umetni inteligenci in otrocih, ki jih je pripravil Safe.si, si lahko preberete na povezavi.